En Yeni Bilimsel Gelişmeler

En Yeni Bilimsel Gelişmeler

İnsanlık amacıyla gerektiğince mühim yeni bilimsel ilerlemeler dünyada çok şeyi değiştirecek. Bu ilerlemeler yardımıyla yakın ileride belkide hayat çok daha kolaylaşacak. İnternet balonları, çok daha akıllı vasıtalar, anahtarsız otomobiller ve daha değişik teknolojik ilerlemeler de yaşantımızın birer parçası olacaklar. İşte, yakın ileride hayatımıza girmesi plan edilen bilimsel ilerlemeler!

En Yeni Bilimsel Gelişmeler
En Yeni Bilimsel Gelişmeler

Yakın Gelecekte Neler Değişecek?

İnternet yardımıyla dünya üstünde görkemli ötesi bir etkileşim bağı kuruldu. Ancak 21. yüzyılda olmamıza karşın hala internet kullanamayan ya da kısıtlı bir şekilde kullanabilen bölgeler yeryüzünde maalesef bulunmaktadır. Peki ya bu hal nasıl çözülebilir?
Google’ın yürüttüğü bir proje ile dünyanın her yerinde internet bağlantısının olabilmesi ve var olan internet bağlantılarını da iyileştirebilmek amacıyla gökyüzünde bir balon ağı kurulması hedefleniyor. Kentten uzak hayat sürdürenler amacıyla ya da natural afetler nedeniyle internet erişiminde zorlanan mekanları amacıylae alan bir ağ sistemi olacak.

Peki bu proje nasıl gerçekleşecek? Başarılabilir mi? 15 metre genişliğinde helyumla doldurulmuş ve güneş enerjisi destekli balonlar stratosferde yavaş yavaş sürüklenecekler ve bu şekilde de görevlerini yerine getirebilecekler. Her bir balon antenlerle donatılacak ve her balonun internet erişimi sağlayacağı alan 5.180 kilometrelik bir kısmı kapsayacak. Gerekli olan bütün ekipmanlar balonun altına yerleştirilmiş olacak.

  • Antenler veri alışverişlerini sağlayacaklar.
  • Güneş panelleri ile ekipmanın güç kaynağı elde edilecek.
  • Balonun elektronik olan bütün parçaları bir kapsülde bulunacak.
  • Uçuş sonucunda kullanılması fikir edinilen bir paraşütte balonların ortamında olacak.
  • Balonların konumları sabit olmayacak ve değişebilir olacak.
  • Teknisyenler doğrulusunda balonlar yönlendirilecekler.
  • Balonların konumlarını hava trafik denetim daireleri GPS ile izleyebilecek.

2019 senesinde Peru’da 8.0 büyüklüğünde meydana gelen depremden sonra 48 saatte 20.000 şahıs doğrulusunda bu hizmet kullanıldı. Bu bilimsel ilerlemeler bütün dünya çapında bu hizmet kullanılmaya başlandığında, ne kadar yararı olacak değil mi?

En Yeni Bilimsel Gelişmeler
En Yeni Bilimsel Gelişmeler

2- Gelecekte 3B Baskılar Olacak!

Dijital bir dosyadan fiziksel bir nesne üretilebileceğini düşünün. Tıp endüstrisi amacıyla tam manasıyla bir devrimin başlangıcı. 3B yazıcılar, tıpta organ nakli amacıyla organ basmaktan protezlerin üretimine kadar çoğu alanda kullanılıyor.

Bu alanlarda artış olacak. Mesela ileride, cerrahlar amacıyla şahsa özel aletler basılacak ve bu aletlerle titiz ya da komplike olan bütün operasyonlar gerçekleştirilebilecek.

En Yeni Bilimsel Gelişmeler
En Yeni Bilimsel Gelişmeler

3- Makine Öğrenimi

Yapay zeka gelişiminin arttığının şüphesiz hepimiz farkındayız. Peki, sizce ileride doktorların ve hemşirelerin konumunu makineler alabilir mi?
Tıp aleminde suni zeka ilerlemelerinden biri sanal hemşirelik. Bazı hallerde sohbet botlarının makine öğrenimi ile insan hemşirelerden daha çok hastalarla ilgilenebildiğini biliyor muydunuz? Gelecekte şüphesiz daha çok bilimsel ilerlemeler ile karşı karşıya kalacağız.

En Yeni Bilimsel Gelişmeler
En Yeni Bilimsel Gelişmeler

4- Giyilebilir Teknoloji

Günümüzde kullandığımız akıllı saatler ya da bileklikler yardımıyla kendi zindeliğimizle alakalı çoğu şeyi hekime dahi gitmeden öğrenebiliyoruz.

2020 senesinde ise bu giyilebilir teknoloji trendleri gerçek vakitli olarak klinik monitörlere dönüşecek. Kalp hastalıkları gibi ya da hayatla alakalı mühim ilerlemelerde sıhhat çalışanları bu sistem yardımıyla otomatik olarak uyarılacaklar.

En Yeni Bilimsel Gelişmeler
En Yeni Bilimsel Gelişmeler

5- Akıllı Kamera Görme Sistemi

Kameralar görüntü kaydeden cihazlar olmaktan çıktılar ve bundan sonra gördüklerini de anlamaya başladılar. Bilgisayarla görme adı verdiği bu teknoloji ile suni zeka destekli emniyet sistemlerinin kurulması sağlanabilir. Bilgisayarlar bütün görüntüleri bir araya getirdikten sonra anlamaya çalışır. Nesnelerle alakalı elde edilen bütün verilerle, kameranın çektiği görüntüleri filtreleme sisteminden geçirerek neye baktıklarını anlayabilirler.

Çok yakında belki de sürücüsüz otomobillerde bu teknoloji kullanılabilecek. İnsanların gözleri yerine, kameralarla nesneler ve olabilecek tehlikeler tanınabilecek. Hem de bilgisayarlarla görme olarak adlandırılan akıllı kamera görme sistemi, görme engelliler içersinde mühim bir ismim olabilecek. Bilgisayarlar gördüklerini anlayabildikleri takdirde ve natural dil işleme teknolojileri ile birleştirildiğinde, görüntüler sözcüklere dökülerek körlere anlatılabilir duruma gelecek. Bu bilimsel ilerlemeler çok işe yarayacak gibi görünüyor.

6- Günümüzdeki Arabalardan Daha Akıllı Arabalar!

Otomobilinizin sizi anlayabildiğini düşünebiliyor musunuz? Evet, ileride bu da olabilecek. Toyota otomobil firmasının 2020 senesinde pazara süreceği otomobil zekası teknolojisi yardımıyla otomobiller resmen vasıta sahiplerini anlayabilecekler. Peki, ama nasıl dediğinizi duyar gibiyiz. Tabii ki, bu suni zeka yardımıyla olacak.

Yapay zeka duygusal sağlığımızı destekleyecek. Toyota’nın Concep-i otomobilleri, sürücünün beden dilinden konuşma tonuna ve hem de sürücülerin kullandıkları sözcüklere kadar pek çok şeyi analiz edebilecekler. Analizden sonra vasıta sürücüsünün tercihlerini öğrenip ruh halunu iyileştirebilen reaksiyonlar verebilecekler.

Tokyo’da yapılan bir otomobil fuarında vasıtaların sıcaklıklarının değiştirilebildiği, otomobillerin içerisine hoş kokuların salındığı, vasıta içi atmosferin değiştirilebildiği ve vasıtaların sürücüyle konuşarak sohbet yapabildiği gösterildi. Hem de Toyota Concep-i test sürüşlerinin 2020 senesinde başlayacağı belirtiliyor.

7- Anahtarsız Otomobiller Olacak!

Anahtarsız otomobiller ile anahtar arama derdi son bulacak. Yeni kilit açma teknolojisi yardımıyla yani yüz tarife ya da parmak izi teknolojileri ile bir arabayı açabilmenin güvenilir yolları meydana çıkacak. Bu tür vasıtalar bugünümüzde var olsa da standart duruma gelecekler. Kısaca çok yakın bir vakitte vasıtalarda anahtar tüketimi kalkacak.

Yakın ileride çok daha çok bilimsel ilerlemeler olacak gibi görünüyor.

Kaynak: Oku Haber

ilginizi Çekebilir: En İyi Kripto Para Borsası

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s