Mucizevi Doğa Olayı Ay Tutulması Nedir?

Mucizevi Doğa Olayı Ay Tutulması Nedir?

Ay tutulması nedir ve kişilerin duygularında bir değişikliğe neden olur mu gibi sorular insanların merak ettiği konulardır. Aslında bu soruların cevaplarını yaşarken çoğumuz tecrübe etmekteyiz. Kişilerin karakterlerinin farklılaştığı, farklı doğa olaylarının olduğu anlar vardır. Böyle anlar genelde ay tutulması zamanlarında gerçekleşir.

Dünyanın ay ile güneş arasına girmesiyle gerçekleşen mucizevi bir doğa olaydır. Çoğu zaman gözle görülebilir. Ay normal zamanlarda ışığını güneşten alır. Fakat tutulma esnasında güneş ile ayın arasına dünya girdiği için ay, parlaklığını kaybeder. Bu doğa olayını görebilmek için, yeryüzünün ayın ufuk bölgesinde olduğu herhangi bir noktada olmanız yeterli olacaktır.

Ay Tutulması Ne Zaman Olur?

Bu eşsiz doğa olayı yılın belli zamanlarında gerçekleşir. Ay tutulması ne zaman, sorusunu cevaplamak gerekirse, yılda 2 ya da 3 defa gerçekleşir demek doğru olacaktır. Yine de tam bir sayısı yoktur. Bazen daha az bazense daha fazla sayıda gerçekleştiği görülür.

2020 yılında 10 Ocak tarihinde parçalı ay tutulması gerçekleşti. 10 Ocak tarihinde gerçekleşen bu olayı pek çok kişi ülkenin her yerinden gözlemledi. Yılın ikinci tutulması ise 5 Haziran 2020 Türkiye saati ile 20:43 – 00:06 saatleri arasında gerçekleşecek. Bu tarih de gerçekleşen doğa olayı yine parçalı tutulma olacak. Yılın üçüncü tutulması ise 5 Temmuz da gerçekleşecek ancak bu tutulma Türkiye’den görünmeyecek.

KAYNAK: OKUHABER

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s