Dünyaya Göktaşı Çarpacak mı ? NASA’dan Yeni Açıklamalar Geldi Corona virüsten Sonra Sosyal Medyada Göktaşı Heyecanı…

Türkiye ve Dünya, Corona virüs pençesinde kıvranırken ve her gün hastalığa yakalanan kişi sayısı artarken yeni bir haber internette ve sosyal medyada gündeme oturdu. Bir meteorun yakın zamanda dünya üzerine düşeceği iddiası yayıldı. Dünyaya göktaşı çarpacak mı ? 

Dünyaya bir göktaşı çarpacağına dair yapılan paylaşımların artması ve bu sorunun sıkça sorulması üzerine Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı yani NASA tarafından değerlendirmeler ortaya kondu. 

Son Dakika NASA Açıklamaları

ABD Kaliforniya üzerinde bulunan ve dünya yakınında bulunan tüm cisimleri otomatik şekilde takip eden sistem tarafından izlenen bahse konu meteorun genişliğini 4,1 km olarak ilan eden NASA yetkilileri, Nisan ayı sonunda bu göktaşının dünyaya yakın bir seyir izleyeceğini ve en yakın geçişi ise 29 Nisan 2020’de gerçekleştireceğini duyurdu.

NASA yetkilileri ayrıca meteorun hızına ilişkin detayları da paylaştılar. Bu paylaşılan detaylara göre söz konusu gök cismi saniyede 8,7 km yani saatte 31 bin 320 km hız ile yol alıyor. Yetkililer, meteorun dünya ile arasında az mesafe olduğuna ve meteorun dünyaya oldukça yakın şekilde seyrettiğine, Nisan ayında dünyaya daha da yaklaşacağına da işaret ettiler.

Kritik Gün 29 Nisan mı?

NASA tarafından yakından izlenen bu 4,1 km genişliğe sahip ve 1998 OR2 adı verilen meteor, NASA kayıtlarına daha önce geçmiş bir göktaşı.  İlk olarak 1998 yılında keşfedilen bu gök cismi güneş etrafında dolanıyor. Nisan ayı içerisinde dünyaya yaklaşacak cismin en yakın geçişi ise 29 Nisan günü yapacağı duyuruldu.

Daha Öncede Dünya Yakınından Geçti

1998 OR 2 ilk kez dünya yakınından geçmiyor. NASA Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü verilerine göre 1998 yılında keşfedilen bu meteorun hem geçmiş hem de gelecek hareketlerine dair bilgiler bulunuyor. Bu bilgilere göre 1998 OR, 1904 yılından beri altı defa dünyanın yakınından geçmiş bir meteor.

Kaynak: OKU HABER

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s